Anarchistický festival knihy 2024 Praha

PROGRAM FESTIVALU POSTUPNĚ ZVEŘEJŇUJEME

Sypeme písek do soukolí dohledového kapitalismu

Pojem kapitalismus dohledu je s námi již deset let. Americká profesorka Shoshana Zuboff jím popisuje proces, kdy jsou masově shromažďovaná osobní data využívána k cílení reklamy. Ta ovlivňuje naší vůli nakupovat, často věci, které vůbec nechceme ani nepotřebujeme.

Zástupce organizace IuRe (Iuridicum Remedium), která se jako jediná v Česku dlouhodobě zabývá ochranou soukromí a pořádá třeba Ceny Velkého bratra, v návodné přednášce vysvětlí, jak vytvářet co nejmenší datovou stopu - a chapadlům cílené reklamy se tak co nejvíce vyhnout.

Migrace v době destabilizace

Kromě zhodnocení situace na polsko-běloruské hranici budeme diskutovat také o novém migračním zákoně a strategiích EU.
Rádi bychom také společně diskutovali o tom, zda je zodpovědná migrační politika v kapitalismu vůbec možná.

Všechna řešení navrhovaná rozhodovacími orgány vycházejí ze zájmů finanční elity a neberou ohled na zájmy lidí v pohybu a pracující třídy.
Migrace ve světě s tak velkými společenskými problémy vede k dalším patologiím - vykořisťování migrantů nebo růstu xenofobních postojů ve společnosti.
Proto je hnutí no borders ve skutečnosti součástí anarchistického hnutí a slova o otevřených hranicích je třeba spojit s kritikou kapitalismu a snahou o vytvoření spravedlivějšího sociálního modelu.

Kruh Intersekce

Záměrem workshopu facilitace je se skrz postřehy a zkušenosti účastnictva zamyslet nad možnostmi diskuzí ve skupině. Jaké aktivity, facilitační praxe či pedagogické metodiky napomáhají soudržnosti kolektivu? Pokud je jedním z cílů našeho hnutí ohlazovat hierarchie moci, jak můžeme strukturovat akce pro veřejnost tak, aby byly prostorem, kde si může účastnictvo osvojit dovednosti participativní demokracie? Metodiku, se kterou budeme na workshopu pracovat a kterou neustále pilujeme, můžeš využít v neformálních prostorech aktivistických i neaktivistických kolektivů, univerzitním prostředí, formálních prostorech celoživotního vzdělávání apod. Věříme, že tato metodika může pomoct prohloubit důvěru uvnitř kolektivu a zlepšit jeho schopnost se sám řídit a regulovat tak nežádoucí hierarchie mezi členstvem. Z našich zkušeností může učení se od sebe navzájem a kolektivizace vědění přinášet slast a rádx bychom tuto slast předalx dál.

Kruh intersekce je nezávislý a studentský prostor, kde se účastnictvo učí od sebe navzájem. Od listopadu 2022 se scházíme přibližně jednou za tři týdny, čteme intersekcionální, levicové, feministické texty a debatujeme nad nimi.